arrow icon

Pierwsze mieszkanie

2023-05-23
#

Pierwsze mieszkanie – nowy program rządowy rusza w lipcu 2023 roku. Jakie warunki należy spełnić?

Rządowy program „Pierwsze mieszkanie” to temat coraz częściej poruszany wśród osób zainteresowanych rynkiem nieruchomości. Projekt ma ruszyć w lipcu 2023r., a jego założeniem jest pomoc państwa w sfinansowaniu zakupu pierwszego mieszkania lub domu. Głównymi adresatami programu są ludzie młodzi, którym nie udało się jeszcze kupić żadnej nieruchomości mieszkalnej.

Program Pierwsze mieszkanie od kiedyWspieranie Polek i Polaków przy zakupie własnej nieruchomości to nadrzędny cel projektu ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Program został przyjęty przez rząd 14 marca 2023 roku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie uruchomiony 1 lipca br. Jeśli więc jesteś gotowy na zakup swojego pierwszego mieszkania od trzeciego kwartału 2023 roku lub chciałbyś zacząć oszczędzać na ten cel, zdecydowanie warto zainteresować się tą ofertą.

Najważniejsze w programie „Pierwsze mieszkanie” jest to, że wprowadza on dwa odrębne rozwiązania. Pierwszy filar programu to Bezpieczny Kredyt 2%, czyli niskooprocentowany kredyt hipoteczny na zakup pierwszego mieszkania. Drugi filar to Konto Mieszkaniowe, czyli oferowany przez banki specjalny rachunek oszczędnościowy, który pozwoli na odkładanie pieniędzy na cele mieszkaniowe na preferencyjnych warunkach.

Zasady Programu

Przede wszystkim należy pamiętać, że aby skorzystać z tego rozwiązania należy spełnić określone warunki dochodowe oraz wiekowe. Oferta skierowana jest do osób, które w dniu przyznania kredytu nie ukończyły 45 roku życia, nie posiadają tytułu prawnego do mieszkania lub budynku mieszkalnego w Polsce, a ich dochód nie przekracza określonej granicy uzależnionej od na wielkość rodziny. Wszyscy, którzy spełnią powyższe wymagania, będą mogli skorzystać z preferencyjnego kredytu hipotecznego, który charakteryzuje się niższym oprocentowaniem (2%) oraz niższymi opłatami kredytowymi.

Oprocentowanie zostanie obniżone przez pierwsze 10 lat spłaty dzięki państwowym dotacjom do oprocentowania, które mają pokryć różnicę między średnim oprocentowaniem kredytów o stałym oprocentowaniu w bankach kredytujących a oprocentowaniem 2%. Co ważne, taki kredyt można uzyskać w kwocie nawet 500 tys. zł, a w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w gospodarstwie tym jest co najmniej jedno dziecko – do 600 000 zł. zł.

Konto Mieszkaniowe może ułatwi oszczędzanie

W ramach programu „Pierwsze mieszkanie” Konto Mieszkaniowe będzie otwarte dla osób, które ukończyły 13 lat i spełniają jeden z dwóch warunków. Po pierwsze nie mają i nie posiadali mieszkania (w tym prawa spółdzielczego dotyczącego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego), a po drugie posiadają jedno małe mieszkanie i mieszkają w nim z co najmniej dwojgiem własnych lub adoptowanych dzieci.

Głównym celem tego rozwiązania jest ułatwienie młodym Polakom pozyskiwania środków na cele mieszkaniowe w czasach wysokiej inflacji dzięki dodatkowym premiom i zwolnieniom z podatku Belki. Do najważniejszych zasad oszczędzania na takim koncie należy okres gromadzenia środków, który może wynosić od 3 do 10 lat oraz wysokość miesięcznych wpłat

na konto, która może wynosić od 500 zł (6 tys. zł rocznie) do 2 000 zł (24 000 zł rocznie). Dodatkowo warto wiedzieć, że oprocentowanie konta będzie uzależnione od oferty banku, odsetki będą zwolnione z podatku Belki, a minimum 11 wpłat rocznie w kwocie od 500 do 2000 zł zapewni oszczędzającemu Premię Mieszkaniową równą rocznej stopie inflacji lub wskaźnikowi wzrostu cen mieszkań – obliczany rocznie i wypłacany jednorazowo.

Jak skorzystać z rządowego programu? Przepisy umożliwiające wnioskowanie o bezpieczny kredyt 2% oraz założenie Konta Mieszkaniowego wejdą w życie w III kwartale 2023 roku. Oczywiście, aby móc skorzystać z rozwiązań projektu, trzeba będzie udać się do banku, który przystąpi do programu poprzez zawarcie stosownej umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadzi te instrumenty do swojej oferty.

Wielka szansa dla młodych ludzi

Program „Pierwsze mieszkanie” może być wielką szansą dla młodych ludzi, którzy chcieliby spełnić swoje marzenie o posiadaniu własnej nieruchomości. Ponadto może ułatwić dostęp do rynku nieruchomości, który dla wielu osób został zablokowany przez rosnącą inflację. Bezpieczny Kredyt może dać szansę na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na warunkach finansowych zbliżonych do tych, które obowiązywały przed serią podwyżek oprocentowania, a Konto Mieszkaniowe może pomóc oszczędzającym w zebraniu potrzebnych środków. Przed podjęciem decyzji o którymkolwiek z rozwiązań warto jednak przeanalizować swoje możliwości i zapoznać się ze szczegółowymi zasadami programu, które dostępne są na rządowej stronie: https://www.gov.pl/web/mieszkanie-dla -ciebie/program-prezent-mieszkanie.

Oczywiście należy również śledzić aktualną ofertę deweloperów, aby zyskać nie tylko na rządowym programie, ale również na samej cenie nieruchomości. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.